Sloneczniki

Kireedam (Indie 2007 - tamilski)

Kireedam (Indie 2007 - tamilski)

23-11-2014
- spełnię twoje nadzieje, ojcze
Reż. Vijay (debiut, potem Deiva Thirumagal, Madrasapattinam)
Zdjęcia: S. Tirru (Kanchivaram, Hey Ram)
2007
IMDb 6.6
1 nagroda - Sadhana Sargam za śpiew "Akkam Pakkam"
tamilski
remake Kireedam z 1989 roku (malajalam z Mohanlalem), niestety z en sub niedostępnego dla mnie

Shakhti (Ajith Kumar) jest wychowywany przez ojca (Raj Kiran) na kogoś, kto spełni jego oczekiwania. W przyszłości stanie się lepszym policjantem od niego.  Perspektywa założenia wkrótce munduru ułatwia ojcu zaaranżowanie małżeństwa z Divyą (Trisha). 
Małżeństwo ma być odpowiedzią na ich miłość.
Przeszkody zaczynają się, gdy ojca za próbę przeciwstawienia się przywilejom dawanym synowi posła przenoszą wraz z rodziną do Paladi, miejsca rządzonego przez gang. Już wkrótce Shakhti stając w obronie ojca pobije terroryzującego miasto Varadarajana (Ajay), a w konsekwencji z obiecującego policjanta i świetnego kandydata na męża przemieni się w kogoś poszukiwanego przez gang i policję, wyrzuconego z domu, bez szansy na małżeństwo z Divyą....


Żałowałam, że nie mogę znaleźć oryginału tej historii z 1989 roku. W malajalam.  Mohanlal na zdjęciach z tego filmu  wydawał mi się bardzo prawdziwy. Ale i Ajithowi uwierzyłam. Historię zaczyna sen ojca o synu, który stając się jeszcze lepszym policjantem spełnia jego oczekiwania. Tiruchiruppalli, miasto, które udało mi się zobaczyć w to lato, pokazano tu  w takich scenach jak procesja religijna pod złoconymi baldachimami i parasolami, poranne spryskiwanie obejścia wodą, malowanie przed progiem kolamów, modlitwa przed figurą Ganeśa i szereg osób na motorach obwieszonych girlandami bananów.


virtourist.com

Bohatera widzimy w dwóch relacjach - z dziewczyną i z ojcem. Lekkoducha kradnącego z czyjegoś ogrodu rzeźbę Ganeśa i dobrego syna, który, gdy prądu zabraknie, czyta mamie na głos "Ramajanę", modli się z ojcem o wschodzie słońca, razem z nim ćwiczy, by mieć szansę zostania policjantem.
Wkrótce, jednak okaże się, że jak mowa w piosence mamy tu do czynienia z "tygrysem w klatce dla ptaka". Gdy zaatakowano przeniesionego

w okolice Vedaranyam ojca


4.bp.blogspot.com

bohater grany przez Ajitha staje się niebezpieczny. Dla swoich wrogów, ale i dla siebie, gdy okazuje się, że nie da się ich pokonać legalnie.

Najbardziej wyrazista w debiucie Vijaya jest relacja między ojcema synem. Pełna nadziei, dumy, żalu, odrzucenia i jednania się. I czekania aż syn spełni oczekiwania ojca.
Mimo zbyt wielu bójek można zobaczyć dla Ajitha.

PIOSENKI:
- Akkam Pakkam

DANE NA TEMAT PRZEMOCY W TAMNIL NADU (z .osac.gov  2012 r)

W Tamil Nadu  ludność liczyła w 2012 roku  73.221.042

- W porównaniu z poprzednim rokiem ilość przestępstw wzrosła o 4,2%.
 
- Ciężkich przestępstw zarejestrowano 6.290. Stosunkowo najwięcej w stolicy Chennai (19,881) , następnie w takich miastach jak Coimbatore City (10,357), Madurai City (3,261), and Trichy City (2,926).

- Z 1.949 morderstw w Chennai City - 180, w  Madurai City (31), Coimbatore City (29), Trichy City (26), Tirunelveli City (19).

- 737 gwałtów; Chennai City (94), Coimbatore City (20), Salem City [15], Madurai City (11), Trichy City (7 ) i Tirunelveli City (3 ).

- porwania - 234 ; Chennai City (87), Madurai City (65), Salem City (23), Trichy City (22), Coimbatore City (20), i Tirunelveli City (7 ).

-  zamieszki  - 3.136 przypadków -  Chennai City (95), Salem City (32), Madurai City (26), Coimbatore City (16), i Trichy City (7). 

- seksualne molestowanie  - 382 przypadki;  Chennai City (141), Trichy City (39), Salem City (14), Madurai City (8), and Coimbatore City (2).

Dla porównania Szwecja z 9.644.864 mieszkańców  ( w  2013) ma - około 5.000 gwałtów rocznie (najwyższy wskaźnik w Europie wg pawlickiego.blox.pl. W Tamil Nadu na 73 miliony - 737 gwałtów. O tyle oczywiście za dużo, ale przeczy to pokazywaniu Indii jako kraju gwałtów. Nawet jeśli to wielki problem w Indiach (czesto niezgłaszany).