Sloneczniki

Jolly LLB (Indie 2013 - hindi)

Jolly LLB (Indie 2013 - hindi)

21-10-2014
- długie ramię sprawiedliwości

Reż. Scen. Subhash Kapoor (Phas Gaye Re Obama, Say Salaam India)
7 nagród ( 3 za role - Arshad Warsi, 2 za role Saurabh Shukla, w tym National Award, 2 za scenariusz, za dialogi) 7 nominacji (2 za rolę - Boman Irani, 2 za scenariusz, 2 za rolę - Saurabh Shukla)
komediodramat
język: hindi

2013
Muzyka: Krsna (Tanu Weds Manu)
Zdjęcia: Anshuman Mahaley (Kabul Express)


 

Sądowe dramaty lubię. Poczynając od „12 gniewnych ludzi”, przez rosyjska „12” z sądem nad Czeczenem poprzez indyjskie akcje na Sali sądowej , z których teraz na myśl przyszła mi ta rozgrywana między bohaterami Anila Kapoora i Amrisha Puri  w  „Meri Jung”.

Tu, w filmie Subhasha Kapoora

mamy motyw zwyczajnego człowieczka  Jagdish Tyagi z Uttar Pradesh (wiarygodny dla mnie w tej roli Arshad Warsi), który sprzeciwia się skorumpowanej sławie adwokackiej, Tejinderowi Rajpalowi (Boman Irani)

broniąc skrzywdzonych bezdomnych.

brecorder.com

Dla głównego bohatera  punktem wyjścia dla złożenie pozwu  jest pragnienie zaistnienia, zdobycie pozycji zawodowej, ale z czasem przemienia się to w chwilami desperacką

 

walkę o sprawiedliwość dla maluczkich, tych którzy śpią na ulicach stolicy Indii, Delhi. Historia ociera się o naiwność, niemniej odpoczęłam przy niej udręczona „Zaginioną dziewczyną” D Finchera. W "Jolly LLP" zabawnie  i gorzko bywa.

Urzeczona postacią sędziego (niezawodny Saurabh Shaukla), bardzo ludzkiego w swoich wadach,

 

a jednocześnie prawdziwego w dorastaniu do opowiedzenia się za sprawiedliwością a nie wszechobecną tu korupcją.

Podchwytując odniesienia do rzeczywistości Indii, nawiązania do haseł niegdysiejszej kampanii wyborczej zwycięskiej w ostatnich wyborach Ludowej  Partii Indyjskiej („Mówią, że Indie lśnią, gdy zbliżają się wybory”),

coroflot.com

do święta Karwa Chauth.

Zabawnie tu i gorzko bywa.  Słuchając przemyśleń typu: „Jednoczymy się w internecie, ale nie obchodzi nas los sąsiada”. Z przyjemnością przyjmując zwycięstwo sprawiedliwości, nawet jeśli ironiczną kropkę nad i stawia założona w lutym 2014 roku reżyserowi sprawa sądowa. Aktorka oskarżyła go o próbę gwałtu i zwróciła się do… o pomoc, gdy okazało się, że dziwnym zrządzeniem losu, złagodzono paragrafy a tym samym ewentualna karę.


W filmie motyw bezdomnych, 100 tysiące śpiących na chodnikach, pod mostami, na brzegu ulic, w  rykszach Delhi.


blogs.ft.com/photo-diary/2014/07/homeless-in-delhi/


P.S. Zupełnie nieprzekonujący wątek miłości między adwokatem Jolly (Arshad Warsi) a jego miłą Sandhyą (Amrita Rao).