Sloneczniki

Black (Indie 2005 - hindi)

Black (Indie 2005 - hindi)

06-07-2014
- pomóc wyjść z ciemności

Opisując "Ram Leelę"  auważyłam, że na blogu brakuje filmu Sanjaya Leela  Bhansali "Black", a przecież pamietam go do dziś. Opisywałam go wiosną 2007 i 2008 na wikipedii tak:



Black (hindi: ब्लॅक, urdu: بلاک) to nagrodzony wieloma nagrodami dramat bollywoodzki wyreżyserowany w 2005 roku przez Sanjay Leela Bhansali, autora Devdas i Hum Dil De Chuke Sanam. W rolach głównych grają sławni aktorzy indyjscy Amitabh Bachchan i Rani Mukerji. Tematem tego filmu jest wyprowadzanie z ciszy i ciemności niewidomej i głuchej dziewczyny i pełna miłości relacja między uczennicą a nauczycielem.

W tej opowieści komuś, kto przed spotkaniem z nauczycielem nie umie zawołać: "mamo!", udaje się ukończyć uczelnię.

Inspiracją dla tego filmu jest historia Helen Keller i jej nauczycielki Anne Sullivan, film ma też odniesienia do filmu z 1962 roku The Miracle Worker.

W 2005, Indiatimes zaliczył ten film do "25 must see indian films".


Przewodnia myśl

Ciemność nieskończona... świat cieni... Marzenie nauczyciela... Cud ucznia... Podróż od niewiedzy do poznania... Z ciemności do światła... Niezwykła historia o zwyczajnym życiu[

Katherin (Shernaz Pate) i jej mąż Paul McNally (Dhritiman Chatterjee) są przybici. Od lat nie są w stanie porozumieć się ze swoją głuchoniemą i niewidomą córeczką Michelle. Brak kontaktu czyni niemożliwym wychowanie jej. Dziewczynka zachowuje się jak dzikie zwierzątko. Ojciec postanawia oddać ją do zakładu opiekuńczego, ale matka szuka nadziei na pomoc zatrudniając Debraja Sahai (Amitabh Bachchan), nauczyciela głuchoniemych dzieci. Dla pogrążającego się w alkoholizmie Deraja ta sytuacja staje się okazją do zmiany życia, odzyskania jego sensu. Próbuje on postawić granice dziewczynce, ale metody jego są tak drastyczne, że ojciec Michelle każe mu opuścić dom. Debraj korzystając z wyjazdu pana domu namawia matkę, aby pozwoliła mu przez 20 dni do powrotu ojca popracować z Michelle. Obiecuje on w tym czasie przeniknąć w jej ciemność i pomóc jej przyswoić sobie znaczenie słów. Eksperyment kończy się sukcesem i Debraj zostaje nauczycielem Michelle. Mijają lata. Z dziewczynki wyrasta młoda kobieta (Rani Mukerji, ambitnie walcząca o przyjęcie, a z czasem o ukończenie uczelni. Jej nauczyciel jest najbliższą jej osoba, wszędzie jej towarzyszy, jest jej oczyma, jej uszami, pomaga jej tłumacząc wykłady. Michelle z trudem i powoli przyswaja sobie wiedzę na studiach. Tymczasem ciemność zaczyna otaczać jej nauczyciela. Tym razem to on stopniowo przestaje rozumieć znaczenie słów. Postępująca choroba Alzheimera odbiera mu pamięć o otaczającym świecie...


 

Ciekawostki:

  • Film jest nietypowy dla Bollywood ze względu na długość trwania (tylko 122 minuty) oraz brak tańców i śpiewów.
  • Film bazuje na wspomnieniach Helen Keller "The Story of My Life". Reżyser Bhansali traktuje ten film jako przedłużenie swego wysoko ocenionego przez krytykę debiutu Khamoshi: The Musical (1996), w którym pojawia się motyw głuchych bohaterów. Inspiracją dla obu filmów była jego wizyta w Instytucie Helen Keller.
  • Kareena Kapoor odmówiwszy reżyserowi w jego trzech poprzednich filmach ("Khamoshi: The Musical" 1996, Hum Dil De Chuke Sanam (1999), Devdas (film) (2002)) w końcu zgodziła się na rolę w jego filmie. Potem jednak Amitabh Bachchan odmówił współpracy z nią z powodu zerwanych zaręczyn jej siostry Karismy Kapoor z jego synem Abhishek Bachchanem. Rolę przejęła Rani Mukherjee. Zdecydowała się na nią mimo początkowych wątpliwości, czy jest w stanie zagrać tak trudną rolę[3].
  • Akcja filmu rozgrywa się w Simla. W tle widać plakaty z filmów Charlie Chaplina ("The Kid" - 1921 i "The Gold Rush - 1925). Sposób chodzenia bohaterów Chaplina widzimy też w stylu poruszania się głównej bohaterki.
  • Reżyser w nazwie filmu nawiązał do swojego ulubionego koloru.