Sloneczniki

Siedem cudów Indii

Siedem cudów Indii

15-06-2014
Pewnie każdy może mieć swoją listę siedmiu cudów Indii. W dodatku zmienną w czasie. Na mojej liście jest uśmiech pewnej kobiety. Przyjeżdżałam autobusem przez miejsce, gdzie w upale, w oparach robiono drogę. Zanim autobus minął tę budowę  rozkaszlałam się zniecierpliwona utrudnieniem w oddychaniu. Nagle zobaczyłam pracującą tam kobietę. Sari, bransoletki i na głowie misa z czymś ciężkim. Wyprostowana przechodziła obok autobusu. Mimo wyraźnego umęczenia trudem i upałem zobaczywszy mnie uśmiechnęła się. Odpowiedziałam jej uśmiechem. Zdumiona. Z tyłu za autobusem widać było tylko pył drogi, a we mnie został uśmiech nieznanej mi kobiety. Pierwszy cud Indii. Co jest drugim? - próba jedności w tak wielkim zróżnicowaniu? Fenomen kina indyjskiego?

Co jest na Twojej liście siedmiu cudów Indii?

W lipcu 2007 roku ''Times of India'' wystawiło 20 kandydatów do cudu  architektury Indii. Drogą głosowania uznano 49% głosów za pierwszy cud Indii  18-metrowy, największy na świecie monolityczny posąg dźinijskeigo świętego, kogoś, kto pomaga innym w uzyskaniu oświecenia,  stworzoną w X wieku  statuę Gomateśwary. Jego postać jest naga na znak odrzucenia zależności od świata, obrośnięta pędami , co symbolizuje rozwój duchowy uzyskiwany w głębokim zanurzeniu w medytację. Postać stoi na wzgórzu w małym miasteczku Shravanabelagola (w stanie Karnataka)
Za kolejne cuda uznano:

 - Harmandir Sahib, Złota Światynia,  sikhijska gurdwara zbudowana w latach 1585–1604 w Amritsarze (w stanie Pendżab)

frenzyofnoise.net

- Taj Mahal, zbudowane z białego marmuru w latach 1632–53 mauzoleum żony mogolskiego cesarza Mumtaz Mahal (w Agrze, w Uttar Pradesh)


pichost.me

- miasto duchów Hampi, w stolica imperium Widźajanagar zniszczonego w XVI wieku przez muzułmanów, najstarsze z części z I wieku (w stanie Karnataka)


phoebettmh.blogspot.com

- Świątynia Słońca Konarak z XIII wieku (w stanie Orissa)


 
loveindia.co.uk

- Nalanda, ruiny zniszczonego przez muzułmanów uniwersytetu z V wieku koło Patny, stolicy stanu Bihar


veda.wikidot.com

- Khadźuraho - zespół światyń hinduskich i dźinijskich budowanych od IX wieku (w stanie Madhya Pradesh)travelage.in

Aż dwa z uznanych za cud miejsc są w Karnatace, tylko jedno jest w dużym mieście (Taj Mahal w Agrze). Przedstawiają sobą całe zróżnicowanie religii (dźinizm, sikhizm, hinduizm i islam; poprzez Nalandę w pewnym stopniu i buddyzm). Widziałam tylko Hampi i zamierzam zobaczyc w to lato posąg w Sharavanabelagoli. Cztery z nich są na liście światowego dziedzictwa ONZ (Taj Mahal, Hampi, Konarak, Khadźuraho). Dwa czekają na akceptację (Harmandir Sahib i Nalanda).
A co widzielibyście wśród 15 typowanych, niewybranych? Były tam - współcześnie zbudowana bahaistyczna  świątynia Lotosu w Delhi,dworzec Viktoria Terminus w Mumbaju, - most Horvath w Kalkuciearvindswarup.com

-  i minaret Kutub Minar w Delhi.


commons.wikimedia.org

Rok, dwa potem New Delhi Televition (NDTV) ogłosiło włąsną listę ( w wyniku głosowania). Na tej liście z listy Time of India znalazły się
- Nalanda
- Świątynia Słońca Konarak
- i Khadźuraho.
 Z listy UNESCO doszły teraz:
- fort Jaisalmer (z XII - w stanie Radżastan)

realrajasthan.com

- i siedemnastowieczny Czerwony Fort z Delhimapsofindia.com

Ponadto wybrano jeszcze:
- powstała w Maduraju (w stanie Tamil Nadu) w VII wieku świątynię Minakszi-  starożytny zbiornik wodny z Dholavira (w  stanie Gudżarat, zabytek z cywilizacvji Doliny Indusu  sprzed 2 tysiecy lat p.n.e.)


en.wikipedia.org

Wikipedia proponuje jeszcze listę Ghost towns - miast-duchów. W Indiach wg tej listy jest ich sześć:
- Dhanushkodi na wyspie Rameshwaram w stanie Tamil Nadu (głośne od zgiełku turystów miasto zamarło spustoszone w 1964 roku przez cyklon)


sea-seek.com


- Fatehpur Sikri, kiedyś stolica mogolskiego imperium, opuszczona wkrótce po ukończeniu (w Uttar Pradesh)


commons.wikimedia.org

- Mandu ( ponad 1500-letnie miasto - twierdza w Madhya Pradeshmoxon.net

- Stare Goa, centrum chrześcijaństwa portugalskiego w Indiach, opuszczone w XVII wieku z powodu epidemii  cholery i malarii


commons.wikimedia.org

- Ross Island administracyjne centrum wysp Andamanów i Nikobarów, po trzęsieniu ziemi w 1941 stało się ruiną


123rf.com

- Vidżajanagar, w 1500 roku, drugie co do wielkosci miasto świata po Pekinie ( pół miliona ludzi), zniszczone przez armię muzułmańską w 1565 roku


phoebettmh.blogspot.com