Sloneczniki

Męczeństwo Guru Arjan Deva

Męczeństwo Guru Arjan Deva

13-06-2014
- sikhijskie święto 2 maja 2014
Guru Arjan Deva żył od 15 kwietnia 1563 do 30 maja 1606 roku.  Piąty spośród jedenastu guru sikhijskich, ale pierwszy męczennik wśród nich.  Umarł jako czterdziestotrzylatek pięć dni trzymany na rozpalonej płycie i posypywany podgrzanym piaskiem. Po pięciu dniach zanurzono go w rzece, z której nigdy nie wyszedł. Męce poddał go władca mogolski, syn tolerancyjnego Akbara, Dżahangar, ojciec budowniczego Taj Mahalu, Szahdżahana.  Mówi się, że czynił to z gniewu na przechodzenie muzułmanów na sikhizm, ale i po to, by wymusić od guru okup za życie, ale ten odrzucił od wszystkich propozycje zamiany wyroku śmierci na okup pieniężny. Zamęczono go w Lahore (dziś w Pakistanie). Przed uwięzieniem  na następcę (kolejnego guru) wyznaczył swego syna Hargobinda (ten jako szósty guru przejął tę rolę jako jedenastolatek)

Guru Arjan Deva urodził się w Goindwalw Pendżabie jako najmłodszy syn czwartego guru sikhów  Ram Dasa. Jego matką była młodsza córka trzeciego guru sikhów Amar Dasa. Wsławił się nauczaniem nauk pierwszego guru, założyciela sikhizmu, Nanaka, wprowadzeniem przeznaczonej na rozwój religii dziesięciny i ułożeniem z tekstów poprzednich guru, własnych hymnów, ale i  z  tekstów hinduskich i muzułmańskich świętych Pani Księgi (Sri Guru Granth Sahib) zwanej ostatnim, jedenastym guru sikhów. Wiele tekstów sam przetłumaczył z sanskrytu na język pendżabski, by były zrozumiałe dla wszystkich. On sam będąc guru przez dwadzieścia pięć lat (od 1581)
 nadał kształt stolicy sikhów,  kontynuując rozpoczętą przez  ojca rozbudowę miasta Ramdaspuru, dziś zwanego   Amritsar. W 1591 roku podjął decyzję budowy Złotej Świątyni (Harimandir Sahib). i założył dwa miasta: Taran Taran i Kartarpur.