Sloneczniki

Eklavya: The Royal Guard (Indie 2007 - hindi)

Eklavya: The Royal Guard (Indie 2007 - hindi)

19-04-2014
 - z dziejów tych, którzy kiedyś byli królami

Reżyseria: Vidhu Vinod Chopra

Premiera : 2007

Tytuł:Eklavya: strażnik królewski

Jezyk: hindi

IMDb 6.2/10

Aktorzy: Amitabh Bachchan i Saif Ali Khan, Sharmila Tagore, Sanjay Dutt, Vidya Balan, Raima Sen, Jackie Shroff, Jimmy Shergill i Boman Irani


 

Atmosferę tego filmu dobrze pamiętam. Kilmat radżstańskiej twierdzy, cień utraconej włądzy maharadżów, echa przeszłości i gęstośc relacji miedzy ludźmi - miłość, zdrada, zbrodnia, zemsta -bohaterami , w ktorych role wcielaja się znani indyjscy aktorzy. Dobrze mi się  kiedysś na to patrzyło.

Tak  pisałam o tym filmie na wikipedii 6 lat temu.

Film, w którym reżyser powrócił do reżyserii po 7 latach milczenia, uznano za indyjskiego kandydata do Oscara wśród najlepszych filmów nieanglojęzycznych. Poprzednie filmy, które przyniosły sławę reżyserowi to Misja w Kaszmirze 2000 i 1942: A Love Story 1993. Reżyser jest też scenarzystą i producentem filmu. W tych dwóch rolach wsławił się w Indiach filmami: Munnabhai M.B.B.S. (2003), Lage Raho Munna Bhai (2006) i Parineeta 2005. Tematem filmu jest miłość, wierność, zdrada i śmierć.

 

Rana Jaywardhan (Boman Irani)


jest królem Devigarh w Radżastanie. To król, który we współczesnych Indiach nie posiada już żadnej władzy.


Parlament pozbawił maharadżów wszelkich przywilejów. Zostały mu wspomnienia świetnej przeszłości przodków, górujący nad miastem fort, rodzina i wierność strażnika rodzinnego Eklavyi. Ale to właśnie imię Eklavyi woła nieprzytomna w chorobie królowa Suhasinidevi (Sharmila Tagore).


Wzburzony, zraniony w swojej dumie i miłości własnej król zabija ją. Do domu – ku radości Rajjo (Vidya Balan) –


wraca z Londynu

 

jego syn Harshwardhan (Saif Ali Khan).


Z rysunków swojej upośledzonej umysłowo siostry Nandinidevi (Raima Sen) domyśla się, jak zmarła jego matka. Z jej ostatniego listu dowiaduje się, że Jaywardhan był bezpłodny i że jego ojcem jest Eklavya, strażnik królewskiej rodziny (Amitabh Bachchan).


Od dziewięciu pokoleń jego rodzina dbała o bezpieczeństwo królów Devidargh. Ale właśnie tego zadania nie udaje się pewnego dnia wykonać niedowidzącemu, staremu już Eklavyi. Król Jaywardhan zostaje pewnego dnia zamordowany. Inspektor Pannalal Chohaar (Sanjay Dutt)


próbuje powstrzymać Eklavyę przed zemstą na zabójcach. Na kim chce zemścić się Eklavya? Czy to na pewno zawistny brat Jyotiwardhana (Jackie Shroff)


z synem Udaywardhanem (Jimmy Shergill)


są zabójcami króla?

Muzykę do filmu skomponował twórca muzyki do filmu Parineeta 2005 – Shantanu Moitra

  • The Revelation
  • Chanda Re (The Moon Song)
  • The Gayatri Mantra – Theme
  • Jaanu Na
  • The Killing
  • The Theme of Eklavya
  • The Love Theme
  • Suno Kahani (legenda o Eklavya)