Sloneczniki

Dhan Dhana Dhan Goal (Indie 2007 - hindi)

Dhan Dhana Dhan Goal (Indie 2007 - hindi)

18-04-2014
 - Azjaci łączcie się kopiąc tę samą piłkę


Ten film, choć też niezbyt dobry  pamiętam mimo że opisywałam go na wikipedii 6 lat temu. Może z powodu roli zmęczonego życiem, gorzkiego z powodu klęski życiowej bohatera granego przez Bomana Irani? Może dlatego, że ucieszyła mnie jako próba jednania się Indii z Pakistanem? Może dlatego, że nie tak wiele widziałam filmów poruszających temat Indusów w Anglii? Niemniej nie polecam. To plakatowe ujęcie. Mgliście pamiętam, że  Anglików przedstawiono tu tendencyjnie, jak wrogów. Na plakacie John Abraham wygląda na bufona. Jaki był w filmie? Lepiej pamiętam Arshada Warsi.


Tak pisałam o nim 6 lat temu na wikipedii:

Dhan Dhana Dhan Goal ( Strzel gola!, inne tytuły: ang. "Goal: Heroes Will Rise", niem.  "Dhan Dhana Dhan Goal: Kämpfe für deinen Traum") to bollywoodzki dramat sportowy wyreżyserowany w 2007 roku przez Vivek Agnihotri, autora Chocolate. W filmie grają John Abraham, Bipasha Basu, Arshad Warsi i Boman Irani. Muzykę do filmu skomponował Pritam Chakraborty. Autorem tekstów piosenek jest Javed Akhtar.

Premiera filmu miała miejsce tego samego dnia w Indiach i Pakistanie, gdzie do niedawna zakazany był pokaz filmów indyjskich (oglądano je powszechnie nielegalnie). Tematem filmu jest historia piłkarskiego klubu emigrantów z Indii, Bangladeszu i Pakistanu. Rzecz dzieje się w Londynie. Zagrożony zamknięciem i odnoszący dotychczas tylko porażki klub zaczyna walczyć o zwycięstwo w finale. Film przedstawia więzi między przyjaciółmi, kumplami, w małżeństwach i najbardziej dramatyczną relację między ojcem i synem, ich żal i próby jednania się. Porusza też problem jedności Azjatów z Indii, Pakistanu i Bangladeszu, ich walki o tożsamość w kraju Anglików, o szacunek do siebie i dumę z tego, kim są.

IMDb 4.7/10

 

Londyn. Istniejący od 100 lat klub piłki nożnej skupia w sobie zawodników z Indii, Pakistanu i Bangladeszu. Od lat zespół wciąż przegrywa, więc Anglicy chcą zrezygnować z dzierżawy gruntu i wybudować w miejsce stadionu centrum handlowo-rozrywkowe. Wiadomość o tym przekazuje im służący Anglikom Indus Johny Bakshi (Dalip Tahil). Kapitan drużyny Shaan Ali Khan (Arshad Warsi), dla którego futbol jest wszystkim, postanawia walczyć o przetrwanie klubu. Warunkiem jego dalszego istnienia jest niemożliwa do osiągnięcia wygrana w finale. Za pieniądze z nagrody można byłoby przedłużyć dzierżawę gruntu. Szansą dla zespołu mogłoby być pozyskanie bardzo dobrego trenera. Shaan przekonuje Tony Singha (Boman Irani),


niegdyś wspaniałego zawodnika, dziś frustrata, aby podjął się trenowania drużyny. Brakuje im przynajmniej jednego dobrego zawodnika, który grałby w ataku. Siostra Shaana, Rumana (Bipasha Basu) podpowiada, aby zabiegać o Sunny Bhasina (John Abraham). Ten jednak wiedząc, jak dobrym jest zawodnikiem, liczy na karierę w angielskim klubie. Rozczarowując tym swojego ojca. Uprzedzony do Anglików Jaidev przepowiada synowi, gdy ten wraca z boiska ze złamanym przez Anglika nosem, : "Dziś połamią ci nos, jutro nogi, a na końcu złamią ciebie". Uprzedzenia ojca potwierdzają się. Sunny mimo tego, że jest jednym z najlepszych zawodników w zespole, nie zostaje wystawiony w reprezentacji. "To nie chodzi o futbol, ale o kolor skóry, prawda?", pyta rozżalony angielskiego trenera. Dzięki temu odrzuceniu Southall United Club zyskuje świetnego strzelca.Jego obecność budzi w reszcie zawodników nadzieję na zwycięstwo. Zespół zaczyna wygrywać. Nieśmiałe z początku zwycięstwa, stają się coraz bardziej spektakularne. Drużyna jak burza zbliża się jako przyszły zwycięzca do finału zawodów. To już nie chodzi o futbol i utrzymanie miejsca na stadion, ale o dumę z tego kim są zamieszkali wśród białych Anglików ludzie innego koloru: z Indii, Pakistanu i Bangladeszu, o dumę z ich dziedzictwa, o potwierdzenie ich tożsamości, o ich szacunek do siebie. W przeddzień finałowego meczu, aby uniemożliwić zwycięstwo Azjatów nad białymi i móc przejąć grunt, na którym stoi stadion, reprezentant Anglików John Bakshi przekazuje Sunny'emu ofertę, o której ten marzył od dawna. Sunny ma dostać luksusowe auto sportowe, dom, wysoką gażę i szansę na granie w angielskim klubie u boku najlepszych. Warunkiem jest tylko... rezygnacja z udziału w finałowym meczu...