Sloneczniki

Rama Nawami - hinduskie święto narodzin boga Ramy

Rama Nawami - hinduskie święto narodzin boga Ramy

04-04-2014
- w 2014 ósmego kwietnia
Rama Navami  (राम नवमी, Sri Rama Navami) to święto  narodzin siódmego wcielenia hinduskeigo boga Wisznu,  Ramy, opisanego w najważniejszym indyjskim eposie (obok Mahabharaty) w Ramajanie.


Urodził się w środku dnia (w Madhyanę)


 - to najbardziej sprzyjający szczęściu czas.
 


 Z ojca Daszaradhy, króla Ajodhji, znanego z szukania wyzwolenia w formie bhakti - pełnej oddania miłości do boga. W czas święta  dokonuje się rytuału ku czci boga.  Popularność gregoriańskiego kalendarza sprawia, że szczytowy moment tego dnia to południe, ale święto obchodzi się między 11 rano a pierwszą po południu. Rama urodził się w Ajodhja i tam to święto obchodzi się szczególnie uroczyście. Zjeżdżają się tam wówczas pielgrzymi z całych Indii.  Towarzyszy temu post (od wschodu do zachodu słońca).
W ten dzień czci się opisaną w Ramajanie historię Ramy.  Król Ajodhji  Daszaratha miał trzy żony: Kausalję, Sumitrę i Kaikeji. Bolał nad tym, że żadna z nich nie dała mu syna, dziedzica. Ryszi Waszitha doradził mu, by ofiarował bogom ofiarę (jadźnę), zaprosiwszy uprzednio do siebie Ryszego Ryszjasringę. Król udał się do  aśramu, by go zaprosić.  Po odbyciu jadźny król obdarował swoje żony uświęconym puddingiem. Podzielił go na połowę między Kausalję  i Kaikeji. Każda z nich połowę dała Sumitrze. Wkrótce z Kausalji rodzi się Rama, z   Kaikeji Bharata, a Sumitra urodziła bliźnięta Lakszmanę i Szatrughnę.  Rama zrodził się jako wcielenie boga Wiszny, by zwyciężyć demona Rawanę.

W to święto  deklamuje się epos "Ramajanę" i śpiewa się pieśni ku czci Ramy, jego żony Sity i ich przyjaciela Hanumana, ofiarowuje się im kwiaty i owoce. Po liturgiach pudży i arati rozdaje się prasad (uświęcona modlitwą i ofiara bogom jedzenie). Na południu Indii tego dnia święci się ślub Ramy i Sity.


 Szczególnie uroczyście święci się urodziny Ramy w świętych miejscach jego szczególnego kultu : w Ajodhja w Uttar Pradesh (miejscu narodzin Ramy)



 i Bhadraczalam (w Andhra Pradesh)



i w Rameszwaram w Tamil Nadu.


 Odbywają się tam też procesje, podczas których wiezie się bóstwa Ramy, Sity i Hanumana.  W Ajodhja tego dnia tysiące pielgrzymów dokonuje rytualnych ablucji w rzece Saraju.