Sloneczniki

Dzień Republiki: 26 stycznia

Dzień Republiki: 26 stycznia

26-01-2014
 - indyjskie święto państwowe

26 stycznia, Dzień Republiki

 

świętuje się w Indiach jedność Indii


w całej ich różnorodności.

Indie odzyskały wolność po prawie 200 latach brytyjskiego zniewolenia 15 sierpnia 1947 roku (ten dzień się obchodzi jako Święto Niepodległości). Odzyskując wolność Indie nie miały jeszcze własnej konstytucji. Prace nad nią rozpoczęto w listopadzie 1947 roku. 24 stycznia 1950 roku podpisano ją (w dwóch wersjach angielskojęzycznej i w hindi). Konstytucję wprowadzono 26 stycznia 1950. Ten dzień też był już  rocznicą  Purna Swaraj dnia, który ogłoszono 26 stycznia 1930, jeszcze w czas zniewolenia Indii przez Brytyjczyków.
Przedtem 31 grudnia 1929 roku przewodniczący partii Kongresu Jawaharlal Nehru na brzegu rzeki Ravi w Lahore (dziś Pakistan) wciągnął na maszt flagę Indii.  Flagę Indii wolontariusze Kongresu wciągali na maszty, zaczepiali wówczas w różnych częściach Indii. 26 stycznia 1930 roku  ogłoszono Deklarację  Purna Swaradź. 

Za cel walki uznano


Minar-e-Pakistan - tu ogłoszono Purna Swaradź, a potem rezolucję o powstaniu Pakistanu, wezwanie Jinnaha, by w imię teorii o dwóch narodach, za cel walki postawić wyodrębnienie z Indii muzułmańskiego Pakistanu.  Dziś w tym miejscu stoi ten właśnie pomnik.

o całkowitą niezależność Indii od Brytyjczyków. 17 lat potem ją uzyskano, Indie stały się republiką.  W tym też dniu wprowadzono przygotowaną przez dalitę Ambedkara konstytucję, która umożliwiała Indusom wybór własnego rządu. W Delhi, w Durbar Hall, w siedzibie rządu Indii dr Rajendra Prasad został zaprzysiężony jako pierwszy prezydent Indii. Stamtąd pojechał on na stadion Irwina, gdzie rozwinął flagę Indii. Ten dzień święci się dziś w Indiach patriotycznymi paradami.


Dzień Republiki ma wyrażać prawdziwego ducha niepodległych Indii. Jego symbolami są parady wojskowe i trójkolorowa flaga Indii. Na tle szafranu, zieleni i bieli  koło - chakra.

Nawiązuje do lwa z kolumny cesarza Aśoki.

Wielkie parady wojsk odbywają się przede wszystklim w Delhi,

ale i w  i innych stolicach, np w Mumbaju


- piechota, zmotoryzowane jednostki, marynarka, lotnictwo - każdy pręży muskuły.

Sile towarzyszy radość tańców,  także tradycyjnych.

Największa parada w Delhi zaczyna się od złożenia przez premiera (aktualnie Manmohana Singha) wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Bramie Indii. Nazywa się to miejsce, gdzie od 1971 roku płonie wieczny ogień  Amar Jawan Jyoti (co znaczy: płomień wiecznego żołnierza - na znak  nieuchronności wojny, czy wiecznej pamięci tych, którzy na niej umierają?). Brytyjczyccy w tym miejscu zostawili po sobie posąg króla Jerzego V. Wolne Indie przeniosły go wraz z innymi posągami brytyjskimi do Parku Koronacji, w którym w 1877 roku ogłoszono akt zgodnie, z którym królowa Wiktoria uznała siebie za kontynuatorkę Mogołów i ogłosiła siebie cesarzową Indii.

Święto Republiki otwiera czas, w którym kolonizacja brytyjska stała się przeszłością. Właśnie pod Bramą Indii, premier czci pamięć żołnierzy, którzy  zginęli za swój kraj. Podczas parady premier przyjmuje pozdrowienia od maszerujących przed nim.

Podobnie gubernatorowie stanów przyjmują paradę w stolicach stanów. To też czas rozdawania nagród wojskowym i cywilom. Z helikopterów zrzuca się na ludzi płatki róż. Dzieci biorą udział w paradzie  poprzez  taniec i śpiew patriotycznych pieśni.

Gdybyśmy tam byli, to przejeżdżałyby  przed nami na motocyklach, wozach bojowych,


czołgami, wioząc rakiety,

ale i makiety zabytków, posągów,

  bóstw

całe Indie.


Można zobaczyć tego dnia defilujące narody,


różnych wyznań, narodowości,


mówiące różnymi językami. Razem tworzą Indie.

Paradę kończy przelot samolotów nad głowami widzów,


 

wśród nich oddają honory premierowi samoloty bojowe z przeszłości, te, które brały udział w minionych (już pięciu od czasu odzyskania niepodległości) prowadzonych przez Indie wojnach. Samoloty pozostawiają na niebie smugi w kolorach flagi Indii: szafranową, zieloną i białą.


W tym czasie organizuje się programy pogłębiające znajomość historii Indii, utrwalające jej kulturę.  W tym czasie np odbywa się  (od 24 do 29 stycznia)  Lok Tarang – National Folk Dance Festival.

To święto państwowe - banki, urzędy, poczty zamknięte, także wiele sklepów. Parady mogą powodować korki, na każdym kroku widać też siły porządkowe, policję i wojska zabezpieczające zdarzenie przed terrorystycznymi atakami.


Ma to swój radosny, ale i dramatyczny wymiar.  To przecież parada broni do zabijania

 

Soldiers of the Indian Army on parade during preparations for the Republic Day Parade in New Delhi, India

obróconej też przeciwko swoim: w dżunglach czerwonego pasa przeciw naksalitom,

epaper.timesofindia.com

w Kaszmirze przeciwko zwolennikom wolnego Kaszmiru,


w Nagalandzie przeciw separatystycznym ruchom.