Sloneczniki

Sikandar (Indie 2009 - hindi, urdu)

Sikandar (Indie 2009 - hindi, urdu)

21-01-2014
 - w pistolet w ręce dziecka
Reż. i scenariusz: Piyush Jha (King od Bollywood, Chalo America)
2009 język hindi, urdu, hindustani
Muzyka: Shankra- Loy-Ehsaan
Zdj. Somak Mukherjee (Mumbai Cutting)
IMDb 6.7/10

सिकन्दर
سِکندر
Sikandar Raza (Parzan Dastur) i Nasreen (Ayesha Kapoor) to zaprzyjaźniona ze sobą para dzieci.Chłopiec gnębiony w szkole marzy o sile, która umożliwi mu przeciwstawienie się napastnikom. Pewnego razu po drodze ze szkoły znajduje on pistolet, porzucony pewnie przez kogoś z bojowników o wolność Kaszmiru.  Jego posiadanie daje mu złudzenie siły. Przemienia jego życie. Wkrótce nauczony strzelać przez jednego z rebeliantów kaszmirskichzostaje przez tegoż  przekonany do tego, by zabił Mukhtara Masoodi (Sanjay Suri)


zabiegającego o pokój w tym rejonie polityka kaszmirskiego. Dzięki Nasreen nie dochodzi do zamachu, ale następuje łańcuch zdarzeń, którego częścią jest zamach na meczet, zabójstwo, poszukiwanie przez reprezentującego armię indyjska w Kaszmirze  pułkownika Rajesha Rao (Madhavan)....
W wikipedii czytając hasło na temat terroryzmu w Indiach trafiłam na wzmianki o  takich filmach o tym problemie jak Anwar i Sikandar. Oba mnie (szczególnie w porównaniu z Roja czy Tahaan) rozczarowały. Temat Kaszmiru  ciekawi mnie, więc z zapałem zaczęłam patrzeć na film, uważnie wypatrując obrazów Kaszmiru, analizy jego problemów, licząc, że temat dziecka w cieniu wojny (bohater stracił w jej wyniku rodziców)  poruszy mnie równie jak w Tahaan. Ale nie. Coś sztucznego zrażało mnie do tego filmu. Fabuła w pewnym momencie zaskakuje, ale w sposób który obudził we mnie jeszcze mniej zaufania.  Krajobrazy piękne, ale historia nieprawdziwa.


PIOSENKI:

Nr Piosenka trwa śpiewają muzyka
1 Allah Hoo 4:57 Hrishikesh Kamerkar, Yash Narvekar Justin-Uday
2 Arzoo - Naat 2:00 Mehrajuddin Shankar-Ehsaan-Loy
3 Chaal Apni 3:29 Hamsika Iyer, Hrishikesh Kamerkar Justin-Uday
4 Dhoop Ke Sikke 6:09 Shankar Mahadevan, Anousha Mani Shankar-Ehsaan-Loy
5 Gulon Mein 4:58 Mohit Chauhan Justin-Uday
6 Gulon Mein - 1 5:17 K.K. Sandesh Shandilya
7 Manzaraat 3:32 Shilpa Rao Justin-Uday