Sloneczniki

Maghi - sikhijskie święto 40 wyzwolonych (Chali Mukte)

Maghi - sikhijskie święto 40 wyzwolonych (Chali Mukte)

17-01-2014

To święto odprawiano w Indiach  cztery dni temu, 13-go stycznia 2014. Zazwyczaj obchodzi się je w połowie stycznia jako formę Makar Sankranti, święta urodzaju, szczególnie w stanach: Pendżab, Himachal Pradesh, Hariana i przez ludy Tharu w Nepalu (jako początek Nowego Roku)


.

Hindusi obchodzą je odwiedzając swoje świątynie i zanurzając się w świętych rzekach (szczególnie w Gangesie).



Dla sikhów to nie tylko święto urodzaju (to przeżywają dzień wcześniej podczas Lohri), ale i dzień upamiętnienia modlitwą męczeństwa Chali Mukti - Czterdziestu Wyzwolonych.



 Ich bohaterstwo podczas bitwy



wyzwoliło nie tylko ich dusze udręczone uprzednio dokonaną zdradą, ale i ocaliło guru Gobinda Singha. Do bitwy z armią mogolską doszło niedaleko zbiornika wodnego Khidrane di Dhab, 29 grudnia 1705 roku.  W tym miejscu, dziś na cześć wyzwolonych nazwanym Muktsar,



spotyka się wielu sikhów



 podczas święta Mela Maghi.



M.in. są wśród nich nihang sikhowie, gotowi w razie wojny do zbrojnej obrony sikhów.




Święto czci się melorecytacją Świętej Pani Księgi w gurudwarach sikhijskich.



Dzień wcześniej w święto urodzaju  Lohri pali się ogniska i rozdaje jałmużnę.  W Mukhtar najważniejsze podczas Meli Maghi jest oprócz obcowania z mądrością  świętej księgi  rytualne zanurzenie się w świętym zbiorniku.



Ukoronowaniem święta jest dojście pielgrzymów w wielkiej procesji do poświęconej guru Gobindowi Sighowi gurudwary Tibbi Sahib. I modlitwa w niej.


 W naszej kulturze wspomina się Westerplatte albo  sięgając głębiej w historię trzystu Spartan, w historii sikhów wraca się pamięcią do zdarzeń sprzed ponad trzystu lat, gdy to Guru Gobind Singh został ocalony przez czterdziestu żarliwych obrońców.  Zanim do tego doszło ostatni, dziesiąty spośród guru sikhijskich, założyciel zbrojnej organizacji sikhów Khalsy i ten, kto uznał Świętą Panią Księgę za jedynego żywego guru sikhów



trzy lata przed swą śmiercią,  zebrał wojsko szykując się do walki z wojskami dążącego do zniewolenia Pendżabu cesarza mogolskiego Aurangzeba.
Pod Anandpur otoczeni przez przeważające siły muzułmanów sikhowie otrzymali od nich wybór. Jeśli ktoś z nich odżegna się od bycia sikhem związanym z guru Gobindem Singhem, może odejść wolny. Znalazło się wśród ludzi guru czterdziestu mężczyzn, którzy zdecydowali się ocalić swoje życie wyrzekając się więzi z guru. Podpisawszy  w jego obecności dokument zdrady,  Bedavę,



opuścili  guru. Jednak zawstydzeni przez sikhijkę Mai Bhago wrócili do guru, by prosić go o przebaczenie. W między czasie guru opuścił już Anadpur. W chaosie ewakuacji zaginęło dwóch jego synów (Zorawar i Fateh) i jego matka. U boku guru pozostali jego starsi synowie Ajit i Jhujhar Singh. Podczas bitwy pod Chamkaur jeden z nich zginął. Guru ocaliło wówczas pięciu sikhów. Opuściwszy Chamkaur wędrował on dżunglami krainy  Malva. Dzień i noc ścigany przez wojska mogolskie Aurengzeba, dotarł do  wioski Khidrana. Tam przy świętym zbiorniku wodnym broniło go pod wodzą Mai Bhago




 czterdziestu mężczyzn, którzy jeszcze niedawno w strachu o swoje życie zaparli się go.


Teraz z całą siłą przeżywanego żalu i skruchy

 walczyli w jego obronie tak zażarcie, że ocalili jego życie. Guru wspomagał ich strzałami z łuku. Bitwę przeżył z nich tylko ciężko ranny Mahan Singh Brar i Mai Bhago.Guru będąc świadkiem jego śmierci mógł w ostatniej chwili podkreślić przemianę zdrajcy w bohatera.




Mówi się, że Mohan Singh zmarł w jego ramionach.



Guru zajął się również ranną Mai Bhago. Wyleczywszy się pozostała ona w męskim stroju  wśród jego ochrony. Gdy trzy lata później,  w 1708 roku  czterdziestojednoletni guru Gobind Singh zmarł, Mai Bhago wywędrowała na południe do Karnataki, gdzie w wiosce Jinvara, 11 km od Bidar oddała się medytacjom. Po jej śmierci jej chatę przemieniono  w  gurdwarę Tap Asthan Mai Bhago.



w oparciu o - historia sikhów

Dotychczas znałam w Indiach  tylko jedną walczącą u boku, a nawet prowadzącą do boju mężczyzn hinduskę Rani z Jhansi, a teraz poznałam sikhijkę Mai Bhago. Kto jeszcze (oprócz dwuznacznej jednak postaci Królowej Bandytów) ?