Sloneczniki

Będę walczył o wolność - Michaił Chodorkowski

Będę walczył o wolność - Michaił Chodorkowski

21-12-2013
wyd. ALBATROS 2011
oryg. 2010 ro. я буду сражаться за свободу - статьи диалоги интервью
z ros. tłum. Jerzy Paweł Redlich
264 str.Rosja to  drugi - po Indiach:) - kraj bliski memu sercu. Nawet jeśli nie czytam o niej tyle, co o Indiach i tak jest miejscem, gdzie spędziłam kilka lat swego życia, gdzie nadal mam przyjaciół. Dlatego, gdy tylko kupiłam komuś pod choinkę tę książkę,  rzuciłam się na nią łapczywie (wiem, wiem -  to nieładnie dać komuś rozprawiczoną książkę, ale nie wytrzymałam :( Tym bardziej, że chodzi o wypowiedzi Chodorkowskiego, do którego do więzienia w swoim czasie napisałam list.

Kiedyś komsomolec, członek partii komunistycznej, wzbogacony na uwłaszczeniu majątku narodowego ZSRR. W swoim czasie jeden z najbogatszych ludzi Rosji, ten, którego obejmował Putin.Dziś nazywany więźniem Putina.
Jego sytuacja właściciela spółki naftowej JUKOS, lidera światowego rynku energetycznego, który od chwili uwłaszczenia państwowego przedsiębiorstwa w ciągu sześciu lat podniósł je  z upadku spłacając jego długi, zmieniła się, od kiedy w 2001 roku  założył charytatywną fundację Otwarta Rosja zamierzając działać  w zakresie kultury i edukacji. Jednocześnie krytykując Putina. 25 października 2003 aresztowano gopod zarzutem  nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw.


Od maja 2005 skazany odbywał karę wiezieniaw kolonii karnej na Syberii (uranowej kolonii IK-10 w Krasnokamiensku, w obwodzie czytyjskim), w miejscu wydobycia uranuprzy granicy a Chinami i Mongolią,  5,5 tysiąca kilometrów od rodziny w Moskwie.  Wg obrońców praw człowieka jego uwięzienie to kara Putina za próbę prowadzenia przez Chodorkowskiego i Jukos niezależnej polityki. 31 maja 2011 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja naruszyła prawa byłego szefa Jukosu Michaiła Chodorkowskiego w związku z jego aresztowaniem w 2003 r.Wczoraj,  rano 20 grudnia 2013 roku ułaskawiony przez prezydenta Rosji Władimira Putina i po 10 latach więzienia wypuszczony na wolność. Jeszcze tego samego dnia opuścił Rosję, przylatując do Berlina.

Kiedy zaczynałam pisać ten post, Chodorkowski jeszcze siedział  w więzieniu.  Cieszę się, że te święta może przeżyć z rodziną, z rodzicami, których latami mógł widzieć tylko przez szybę,

zobaczyć w Nowym Jorku syna Pawła

(gdy Chodorkowskiego aresztowano  miał 18 lat), nigdy niewidzianą czteroletnią wnuczkę Dianę, swoją żonę, której zdarzało się po wielu godzinach lotu na Syberię i wielu godzinach podróży pociągiem usłyszeć o odmowie uzgodnionego wcześniej widzenia.
córkę Anastazję, pozostawioną 10 lat temu  jako dwunastolatkę,


 i synów Ilję i Gleb,


dziś czternastolatków.


Mimo pewnych kontrowersji  (Chodorkowski to dla mnie ktoś z drugiej strony barykady, komsomolec, w rządzie Putina, oligarcha, który wzbogacił się na uwłaszczeniu narodowego majątku) cieszę się bardzo jego wolnością. I chcę wierzyć, że zapłacił jej dziesięcioletnią utratą za próby demokratyzacji Rosji. Więzienie zmieniło go, prowadząc w kierunku wiary, utrwalając siłę czerpaną z wartości rodziny. 
 I na to zwróciłam uwagę w tej książce, pobieżnie przelatując kwestie ekonomiczno-polityczne (wrócę do nich; może?), trzymając za człowieka kciuki, by się nie załamał. Nie wyglądał na takiego. Chociaż od 2003 rokuzmienił się. Surowość spojrzenia. Stwardniał? Książka to zbiór wywiadów i jego artykułów, pisemnych dialogów z pisarzami. Widać w nich człowieka, któremu dano w więzieniu


 10 lat na myślenie, na modlitwę, na czytanie i pisanie. Stąd w rozmowie z Borysem Akuninem Chodorkowski mówi: Wierzę, że ludzkość ma Wielki Cel, którego nie dane mi było pojąć. Ludzie nazywają ten cel Bogiem. Kiedy mu służymy, jesteśmy szczęśliwi, gdy usuwamy się na bok, wita nas Pustka. Pustka, której nie może wypełnić nic materialnego. Czyni ona nasze życie jałowym, a śmierć straszną.
Putin  relacjach z Chodorkowskim pokazał swoją władzę - mogę posadzić, mogę uwolnić.  Sile władzy politycznej można przeciwstawić siłę ducha. Zwycięstwem Chodorkowskiego jest to, jak przeżył więzienie.Dzięki swojej rodzinie. Ta próba to też triumf wartości rodziny.

CYTATY:
  • "Семья - самое важное, что есть у человека. Здесь, в тюрьме, много людей с горькими, сиротскими судьбами, одиноких. Мне бывает стыдно перед ними за свое богатство. Ведь друзья и семья - настоящие сокровища. В этой лотерее судьбы я выиграл по-крупному. В свои 50, немного поумнев, я могу сказать им, как я их люблю, хотя в моей семье сeнтименты не приняты",
  • "А еще меня ждет жена. Мы вместе уже больше половины жизни,  не смог бы без нее существовать, она - половина моего сердца".
  •  "Моя семья - моя главная ценность, и мы вместе, несмотря на годы, километры и колючую проволоку.Сегодня, когда мне исполняется 50, я хочу низко поклониться всем своим сокровищам. Пока вы со мной - меня не надо жалеть"

tłumaczenie:

  • Rodzina - najważniejsze dobro człowieka. Tu, w więzieniu, wielu ludzi przeżywa swój los gorzko, jako osieroceni, samotni. Czasem wstydzę się przy nich swego bogactwa, bo przecież przyjaciele i rodzina to największy nasz skarb.  Na loterii losów wygrałem bardzo wiele. Teraz kończąc 50 lat, trochę zmądrzawszy, mimo że w mojej rodzinie nie uznawano sentymentów,  mogę im powiedzieć, jak bardzo ich kocham.
  • Czeka na mnie jeszcze moja żona. Oboje przekroczyliśmy połowę życia, nie mógłbym żyć bez niej, jest połową mego serca.
  • Moja rodzina jest tym, co najcenniejsze w moim życiu i my wszyscy jesteśmy razem, mimo lat, kilometrów i (dzielącego nas) drutu kolczastego.

  • Dziś, kiedy kończę 50 lat, chcę nisko pokłonić się wszystkim moim skarbom. Dopóki jesteście ze mną - nie ma co  mnie żałować (jeszcze w kolonii karnej na Syberii, 26 czerwca 2013 rok, po 10 latach więzienia)