Sloneczniki

Myakkam Enna (Indie 2011 - tamilski)

Myakkam Enna (Indie 2011 - tamilski)

23-11-2013
 - odezwij się do mnie
Reżyseria:K. Selvaraghavan (Kadhal Konden, G/Rainbow Colony,, Pudhu Pettai, Aadavari Matalaku Ardhalu Verule)
Scenariusz:K. Selvaraghavan (Thulluvadho Ilamai, Yaraadi Nee Mohini)
Język: tamilski
Tytuł: What is Fainting/Dizziness? czym jest oszołomienie/zaćmienie (umysłu?)/zapaść?
Zdjęcia: T. Ramji
Muzyka; G.V. Prakash (Aadukalam)
Nagrody: za muzykę, montaż, kobiecy playback - Saindhavi (Pirai Thedum), męski - Dhanush (Voda Voda), role - Richa Gangopadhyay (debiut), Dhanush, Sunder Ramu, za film i rezyserię, zdjęcia, tekst piosenki - Pirai Thedum (Dhanush)
Premiera: 2011
Ocena: IMDb 7.3/10

மயக்கம் என்ன

można zobaczyć na YT bez napisówZ Karthika Swaminathana (Dhanush) niezły dziwak. Chodzi własnymi drogami. Budzi podziw swojej paczki fascynacją światem uwiecznianą z pasją na zdjęciach.Ten podziw daje mu wśród przyjaciół przezwisko Genius. Ale Karthik swoim szorstkim zachowaniem, skokami nastrojów potrafi też prowokować, wytrącać bliskich mu ludzi  z równowagi. Tak się dzieje w chwili, gdy jego przyjaciel Sunder (Sunder Ramu) przedstawia mu swoją dziewczynę Yamini (Richa Gangopadhyay). Jego zachowanie oburza dziewczynę, mimo to z czasem okazuje się, że zarówno Karthik jak i Yamini zaczynają siebie szukać wzrokiem, czują się jakby dla siebie stworzeni.  Yamini jest jednak dziewczyną przyjaciela i to powoduje rozdarcie w sercu Karthika. Nie chcąc  zranić Sundera, stara się jej unikać. Coraz bardziej wzburzony.Także powtarzającym się doświadczeniem odrzucania jego fotografii. A potem faktem, że jego niedocenione zdjęcie uznany artysta przedstawił wszystkim jako własne....


Nie lubię oglądać filmów bez napisów.  Zbyt ważne są dla mnie nie tylko obrazy, ale i słowa. Jeszcze w hindi są  zwroty, które rozumiem, ale w tamilskim? Piękny język, ale jakże tajemniczy. Jednak zachęcona przez Mariolę (Dhanushowo) spróbowałam zobaczyć Makkayam Enna. Przecież większość naszego porozumiewania się to mowa ciała, prawda?
Od początku cieszyłam się na bohatera granego przez Dhanusha, poruszało mnie, że rozdarty, że nie udźwignąwszy klęski szukając zapomnienia w alkoholu niszczy siebie i żonę, ciekawa byłam, jak bohaterowie przekroczą kolejne podziały. Najpierw wyrwą się z  trójkąta miłosnego, w którym jedna osoba może zostać podwójnie zdradzona: przez dziewczynę i przyjaciela.A potem będą próbować uwolnić się z impasu, w jakim znalazła się ich relacja,  z powodu zniewolenia alkoholem, potem przemocą, krzywdą i żalem trudnym do wybaczenia. Czy wybaczą sobie? Nie mogłam oczu oderwać podglądając ich życie. Szczerze zagrane przez Dhanusha i Richę Gangopdhyay. Bardzo realistycznie pokazane. Poetycko w obrazach bliskiej mi fascynacji światem zatrzymywanej na urzekających zdjęciach,brutalnie w chwilach przedstawiających wchodzenie w ciemność nałogu, w nieliczenie się z nikim, w rosnące wyobcowania i samotność aż  po zobojętnienie.
Koniec trochę doczepiony, ale jeśli dobry:)
Warto zobaczyć Dhanusha w kolejnym (po Kadhal Konden) filmie brata K. Selvaraghavana.
 

PIOSENKI:
Naan Sonnadhum Mazhaivandhucha
Pirai Thedum
Voda Voda Dhooram Korayala (śpiewa Dhanush)
Pirai Thedum
Ennena Seidhom Ingu
Kadhal En Kadhal (śpiewa Dhanush i jego brat, rezyser filmu Selvaraghavann)
Mayakkam Enna Theme