Sloneczniki

Aks (Indie 2001 - hindi)

Aks (Indie 2001 - hindi)

21-11-2013
- "nikt nie zabija, nikt nie umiera"
Reżyseria:Rakeysh Omprakash Mehra (debiutant, później autor Rang De Basanti)
Role:Amitabh Bachchan i Manoj Bajpai, Nadita Das
Premiera: 2001
Nagrody: za role - 2 dla Amitabha Bachchana, 2 za negatywną dla Manoja Bajpai, nominacje po dwie za role - Amitabh i Manoj
Tytuł:"Zarzut"
Jezyk: hindi
Gatunek:thriller
IMDb 5.8/10
W filmie można spotkać wątki z hollywoodzkich filmów Mission Impossible (z Tomem Cruise'em), Fallen (z Denzelem Washingtonem) i Face/Off (z Johnem Travoltą i Nicolasem Cage'em).
hindi: अक्स

 

Ten film obejrzałam ze względu na Manoja Bajpai (Satya, Pinjar). I do dziś pamiętam tę  jego negatywną rolę. To film reżysera, którego podziwiam za Rang De Basanti i Bhaag, Milkha, Bhaag.

Tak pisłam o nim kilka lat temu na wikipedii:

Manu (Amitabh Bachchan) cieszy się opinią superfachowca, jednak nie udaje mu się uchronić od śmierci polityka, za którego bezpieczeństwo jest odpowiedzialny.


Zamachowiec zabija go w masce o twarzy...Manu. Przy trupie pozostawia breloczek przedstawiający maskę jokera. Wkrótce podobne breloczki policja znajduje przy zwłokach kolejnych osób. Manu traktuje te morderstwa jak rzucone mu wyzwanie. Zaczyna zbierać informacje na temat zabójcy. Raghavan (Manoj Bajpai) jako jedenastolatek spalił własną matkę. Mając szesnaście lat znowu zamordował. Przeniesiono go z domu dziecka do więzienia. Dwa lata potem uciekł i od tego czasu ślad po nim zaginął. Jako wychowanek domu dziecka pilnie poznawał Bhagawadgitę i dziś zabiwszy głosi nad ofiarą słowa: "Nikt nie zabija. Nikt nie umiera. To nie ja mówię, tak napisano w Bagawadgicie". Manu w końcu trafia na ślad Raghavana.


Może go odnaleźć dzięki danym o leczeniu jego upośledzonego brata. Brat i streaptizerka Neeta to jedyne osoby, które, zabijający z rozbawieniem Raghavan, darzy miłością. Policjantowi udaje się aresztować zabójcę.


Roztaczając przed skazańcem przejmującą wizję tego, jak będzie za chwilę wyglądać jego umieranie na szubienicy, Manu próbuje go namówić do wydania nazwisk zleceniodawców zamachu. Daremnie. Idący na śmierć Raghavan nie umiera jednak pokornie.


Broni się.


Ginie podczas strzelaniny. Manu zostaje postrzelony. Odzyskawszy przytomność uświadamia sobie, że jest prześladowany przez cudze wspomnienia. "Nikt nie zabija. Nikt nie umiera." Słowa cytowane nad zabijanym człowiekiem stają się jego słowami. Manu, któremu zabójca przed śmiercią powiedział, że każdy ma w sobie zło, ma swojego Raghavana, odkrywa go teraz w swoich decyzjach, zachowaniach, pokusach i pragnieniach...

 

MOTYWY:

Budapeszt * politycy * zamach na polityka * maska

* odwołania do Bhagawad Gity * upośledzony (Maayavi, Pithamagan)

* wymuszenie pieniędzy

* relacja córki i ojca

* tancerka w lokalu (Duplicate, English Babu Desi Mem, morderstwo * seks

* relacja między braćmi

* dziecko zabija rodzica (Shootout at Lokhandwala)

* spalenie żywcem Parinda)

* marzenie o powrocie na wieś (Salaam Bombay!)

* śmierć przyjaciela * pogrzeb hinduski

* nauczanie guru, kapłana (Dharm)

* wolny związek * przesłuchanie na policji

* polowanie (Koyla, Lagaan) * medytacja

* skok z wodospadu Koyla)

* więzienie * sąd * wyrok śmierci (Ram Jaane) * skazany idący na szubienicę (1942: A Love Story, Ram Jaane, Rang De Basanti, The Legend of Bhagat Singh)

* szpital * wspomnienia

* zemsta

* wysypywanie prochów (Lamhe, Veer-Zaara)

* rozszczepienie osobowości (Anniyan, Bhool Bhulaiyaa)


Muzykę do filmu skomponował Anu Malik, twórca muzyki do takich filmów jak: Akele Hum Akele Tum, Chaahat, Ishq, Border, China Gate, Refugee, Fiza, Asoka Wielki, LOC Kargil, Tamanna, Ishq Vishk, Murder, Fida, No Entry, Humko Deewana Kar Gaye, Jaan-E-Mann, Umrao Jaan.