Sloneczniki

Zinda (Indie 2006 - hindi)

Zinda (Indie 2006 - hindi)

20-11-2013
- skrzywdzony skrzywdzi
Reżyseria, scenariusz i produkcja:Sanjay Gupta (Hamesha, Kaante i Musafir)
Gatunek: thriller ( remake  filmu z Korei Południowej pt. Oldboy)
Role:Sanjay Dutt, John Abraham i Lara Dutta
Tytuł:Żywy; Alive; Zinda – Ein gestohlenes Leben
Premiera: 2006
IMDb 4.9/10
hindi: ज़ंदा, urdu: زندہ W swoim czasie obejrzałam ten film ze względu na Sanjaya Dutta.  Zaskoczył mnie, może dlatego, że nie widzialam   cenionego przez krytyków koreańskiego oryginału (Oldboy). Tak o nim pisałam kilka lat temu na wikipedii:

Film, którego akcja rozgrywa się w Bangkoku, opowiada o tym, jak bezmyślna krzywda może na zawsze przemienić czyjeś życie, zarówno skrzywdzonego jak i krzywdziciela i uczynić z kogoś żądnego zemsty potwora.


Linia przewodnia:
"Your pain is my medicine" – "Twój ból jest moim lekarstwem".

Bangkok, jak mówi jeden z Indusów, bohaterów tej opowieści, przypomina Mumbaj – korki, upał, przepoceni ludzie, sekrety, krwawe historie. Balajeet Roy (Sanjay Dutt) żyje tu w dobrobycie zatrudniony w firmie, od roku jako szczęśliwy mąż Nishy. Ich małżeństwo osiąga pełnię szczęścia, gdy Nisha dowiaduje się, że spodziewa się dziecka. Uszczęśliwiona biegnie do męża, aby mu o tym powiedzieć, gdy on nagle na jej oczach... znika.

Balajeet budzi się w celi o stalowych ścianach. Daremnie krzyczy, rzuca się, jak ranne zwierzę po celi wyjąc DLACZEGO !!?


Dzień po dniu przez otwór przy podłodze ktoś w milczeniu wsuwa mu talerz ze smażonymi krewetkami i co pewien czas usypia go gazem, aby sprzątnąć celę, ostrzyc go i umyć nieprzytomnego. Jedyne twarze ludzi, które widzi to twarze z ekranu telewizora. Mijają lata. Zdarzenia przesuwają się przed jego oczyma na ekranie telewizora – wiadomość o zamordowaniu jego żony, śmierć księżny Diany, armia indyjska przekracza granice Pakistanu, samoloty wbijają się w wieże World Trade Center. Aby nie oszaleć Balajeet,


zaczyna oglądając walki w telewizji ćwiczyć swoje ciało na spotkanie z nieznanym mu wrogiem. Jednocześnie prześwietla swoją przeszłość w poszukiwaniu ludzi, których skrzywdził. Mija 14 lat. Z kolejnej utraty przytomności Balajeet budzi się w środku miasta – wolny, choć, jak niedługo usłyszy od człowieka, który go zamknął, nie jest wolny, ale tylko przeniesiony do większego więzienia. Celem jego prześladowcy, który od lat pisze scenariusz jego życia jest dawkować odczuwany przez Balajeeta ból. Balajeet musi teraz skonfrontować się z zagadką swojego życia – kogo skrzywdził aż tak bardzo, że obudził w nim potwora z premedytacją latami niszczącego jego życie?


Autorem muzyki jest duet Vishal-Shekhar, który skomponował też takie filmy jak: Om Shanti Om, I See You, Tara Rum Pum, Bluffmaster, Ek Ajnabee, Salaam Namaste, Dus, Shabd, Musafir i Taxi Number 9211.

  1. Yeh Hai Meri Kahani
  2. Zinda Hoon Main
  3. Kabhi Muskurale
  4. Har Saans
  5. Kya Main Zinda Hoon
  6. Maula
  7. Zinda Hoon Main (Delirious Dance Club)
  8. Yeh Hai Meri Kahani (K Rap Mix)
  9. Chal Rahi Hain Saansein

MOTYWY: