Sloneczniki

Vel (Indie 2007 - tamilski)

Vel (Indie 2007 - tamilski)

20-04-2013
- Ania czy Mania?
Reżyseria: Hari (Singam, Aaru, Arul)
Scenariusz: Hari
Zdjęcia: Priyan (Prayanam, Godfather)
Muzyka: Yuvan Shankar Raja (Raam, 7/G Rainbow Colony)
Gatunek: komediodramat, film akcji
Język:tamilski
Premiera:2007
Ocena IMDb 5.6/10


W sleeperze zdążającym do Chennai parze małżeńskiej nocą porwano synka. Po ograbieniu niemowlęcia ze złota podrzucono je w świątyni. Wkrótce stało się ono największym szczęściem pewnej  bezdzietnej pary. Vetrivel (Suriya) dorasta więc nie znając prawdy o swoim pochodzeniu w wiosce, a jego bliźniaczy brat Vasudevan (Suriya) w Chennai. Pierwszy staje się wiejskim zabijaką,


 drugi inspektorem policji. Wkrótce ich drogi się skrzyżują...
Porwanie, rozłączeni bracia, wieś i miasto, dzieci żebrzące na światłach, wśród których matka wypatruje porwanego syna, aranżowane małżeństwo, ona woli studia niż męża,


miłość - przepis na śmiech i wzruszenie. W Vel jednak to co najbardziej uderza i budzi grozę to wieś wymachująca maczetami (z komórką przy uchu), łatwość z jaką padają decyzje: podpalić dom,wysadzić w powietrze, otruć. Bardzo niegrzeczne Indie. A jego mieszkańcy nawet gdy się cieszą, wyglądają jakby grozili, zawsze gotowi chwycić za kije,  noże czy  maczety. Tną trzcinę, mogą ciąć i skórę wroga. Dwojąc się w osobie Suryi (strasny z niego hiroł).

 Poprzez niego miasto ma cywilizować tu wieś - rozbrajając ją z uwikłania w przemoc, w zemstę.Co jeszcze? Zwyczaje  typu: napisz imię dziecka  w ryżu i szepnij mu je w ucho, modlitwa przy ozdobionych maczetach przed rozpoczęciem żniw trzciny cukrowej, indyjskie dożynki -  święto Pongal, rady, jak poradzić sobie z ugryzieniem kobry, walka z bykiem i myśli w rodzaju:  policjant nie może się bać, prawnik kłamać, nauczyciel mylić, polityk marzyć, a oficer nie może przytyć.
 
Na koniec czułam zdumienie, że skończyło się łzami poświęcenia, pojednania i dziękczynieniem Bogu za to, że przy tak potężnym machaniu maczetami możliwy jest happy end.
Obejrzeć? Tylko, jeśli ktoś gorliwie ogląda filmy Suryi, czy Asin. A i to...


Otraikannale

Onnapola

Indha OorilEppavume

Kovvakara Kiliye